VESLAČKI KLUB PARTIZAN Kontaktirajte nas

ISTORIJAT






Veslački klub Partizan je osnovan 5. jula 1951. godine, sa sedištem na donjem špicu Ade Ciganlije. Klub se i danas nalazi na istom mestu, u objektu čiji je tadašnji vlasnik bila Jugoslovenska narodna armija (JNA). Inicijativu za osnivanje veslačkog kluba, u okviru Jugoslovenskog sportskog društva (JSD) Partizan, pokrenula je grupa mlađih mornaričkih oficira i bivših veslača.

Objekat Veslačkog kluba Partizan (VKP) su projektovali i gradili nemački ratni zarobljenici pod rukovodstvom oficira JNA. Objekat je građen na principu sojenice sa betonskim nosačima, a konstrukciju je sačinjavao drveni hangar za smeštaj čamaca, uz pridodat ozidani deo koji se sastojao od svlačionica, klupske kancelarije i prostora koji je kasnije adaptiran u stan za smeštaj domara Kluba. Klupski objekat se nalazi na prostoru sa spoljne strane odbrambenog nasipa Ade Ciganlije, što znači da je često bio ugrožen porastom vodostaja reke Save. Najdrastričniji primer je poplava koja se dogodila 1981. godine, kada je voda u prostorijama Kluba nadošla do nivoa od 20 centimetara.

Tokom 1986. godine, na predlog predsednika Kluba Danka Đunića, izvršena je profesionalizacija stručnh kadrova i u stalni radni odnos primljeni su tadašnji bivši reprezentativci, članovi VKP, Nebojša Ilić i Dušan Kovačević kao treneri, i Mile Jokić kao sekretar, što je predstavljalo prekretnicu u daljem stručnom i profesionalnom radu Kluba. Iste godine, iznad prostora u kome se nalazi stan za smeštaj  domara, dozidan je prostor u koji su smeštene klupske kancelarije.






Godine 1990. u stalni radni odnos na mesto direktora Kluba. primljen je Slobodan Stojiljković, posle čega VKP kreće u realizaciju projekta izgradnje nasipa oko prostora na kojem se nalazi i rekonstrukcije i adaptacije samog objekta.

U periodu od 1990. do 2007. godine, uz pomoć JSD Partizan, Fudbalskog kluba Partizan, JNA, roditelja veslača, prijatelja Kluba, donatora, sponzora, kao i priliva sredstava od poslovnih aktivnosti Kluba, izvršeni su sledeći radovi:

  • Izgrađen je drenažni sistem oko celog objekta
  • Izgrađen je novi kanalazicacioni sistem kojim je obuhvaćen ceo objekat
  • Adaptiran je kancelarjiski prostor koji se kasnije koristi i za potrebe rada kancelarije veslačkih saveza Jugoslavije, Srbije i Beograda
  • Izgrađena je nova radionica za popravku čamaca
  • Proširen je i potpuno opremljen sportski prostor Kluba
  • Izvršena je zamena kompletne električne instalacije na Klubu
  • Promenjen je i stavljen nov krovni prekrivač iznad celog klupskog objekta
  • Uvedeno je parno grejanje na lož ulje u celom objektu.
  • Izgrađene su i opremljene nove kancelarije sekretarijata Kluba
  • Izgrađen je fitnes i spa centar pod nazivom ’’Masters Rowing Club Partizan’’
  • Izgrađena je balon sala za fudbal

Posle svih izvršenih radova, Veslački klub Partizan danas raspolaže ukupnom korisnom površinom od oko 1.600 m2.




Zahvaljujući naporima predsednika Danka Đunića i uspešnom vođenju Kluba od strane uprave, od 1995. godine počinje period stabilnog rada i funkcionisanja Kluba, što omogućava stvaranje ambijenta za postizanje vrhunskih sportskih rezultata.

U istom periodu, zahvaljujući posvećenosti i stručnom radu Nebojše Ilića, sportskog direktora Kluba, kao i tima trenera koji čine Aleksandar Ivković, Oleksandr Fedotov, Saša Mimić i Ivan Brajtigam, ostvaren je kontinuitet osvajanja medalja na svetskim i evropskim prvenstvima i visokih plasmana na olimpijskim igrama. Postignutim rezultatima na nacionalnim i međunarodnim takmičenjima, Veslački klub Partizan postao je najuspešniji klub u državi, kao i jedan od najtrofejnijih klubova u regionu.